Apple pie


Hmm a je tu podzim… Období dlouhých večerů, rozžatých svící, vlněných svetrů a dýňových polívek. Často slýchám věty typu: „Jo jo, podzim mám rád, ale jen ten hezký a barevný.“. Ne, že bych si tyhle chvíle taky neužívala, nicméně ještě radši mám ten melancholický, větrný a upršený podzim. Je to zvláštní, protože se nepovažuju za introverta, dokonce bych řekla, že jsem místa až excentrická. Ale jakmile udeří říjnová hodinka a na černých zoraných polích se slétávají ptáci, kteří za chvíli potáhnou do teplých krajin, něco se ve mně probouzí.

Nejsem nějaký velký příznivec amerického snu. Jsem ráda, že jsem Evropanka a cítím se tu dobře. Ale to, co Americe přece jen závidím je, jak slaví podzim. Moc se mi líbí Halloweenské kostýmy a výzdoby a zvlášť se mi líbí, že v oblasti jídla a pití jdou prakticky přes mrtvoly, jen aby dali všem najevo, že TEĎ UŽ JE PŘECE PODZIM! Takže jablka, skořice a dýně jsou snad všude a ve všech podobách. A ty jejich páje, to je prostě něco, co si už od děcka s Amerikou spojuju a co jsem prostě vždycky chtěla mít i doma.

Když jsem viděla recept na trochu upravený apple pie u mé oblíbené blogerky, řekla jsem si, že už prostě nastal čas. A tak jsem to zkusila a ono to vyšlo.


Indredience na těsto:

· 100g másla

· 100g zakysané smetany (lze nahradit i bílým jogurtem)

· 1 žloutek

· 260g hladké mouky

· ½ čl prášku do pečení

· 30g cukru krystalu

· špetka soli

· skořice, kardamom a zázvor podle chuti


Rozpustíme máslo a necháme ho chvíli vychladnout. Suché ingredience pořádně promícháme a přidáme máslo, zakysanou smetanu a žloutek. Vypracujeme pevné těsto, můžeme si pomoct rukama. Dochutíme si ho kořením, jak chceme – já jsem dala jen skořici, protože ostatní jsem neměla. Příště zkusím nastrouhat i čerstvý zázvor, jsem zvědavá, jak to bude potom chutnat. Těsto zabalíme do sáčku a dáme alespoň na hodinu do chladu.


Ingredience na náplň:

· 400g jablek (raději kyselejší)

· 3pl cukru

· 1čl vanilkového cukru

· 1pl skořice

· 1pl škrobu

· 4pl smetany nebo mléka


Oloupaná jabka bez jadřinců nakrájíme kráječem na bramborový salát na kostičky a promícháme je s cukrem, vanilkovým cukrem a skořicí. Postavíme na střední plamen a za občasného míchání necháme vařit do změknutí jablek 5-10 minut. Škrob rozmícháme v mléce nebo smetaně a vlijeme k jablkům. Mícháme, dokud směs nezhoustne a odstavíme z ohně.

¾ těsta rozválíme a pomocí válečku přeneseme na koláčovou formu, která má dno vyložené pečícím papírem. Já jsem použila průměr 29 cm, lepší by však byl menší. Těsto propícháme vidličkou, naplníme jablečnou náplní a odekorujeme zbylou ¼ těsta. Například tradiční mřížkou, ale fantazii se meze nekladou. Můžeme potřít bílkem, který nám zbyl. Pečeme na 200°C 30-40 minut. Před podáváním posypeme moučkovým cukrem.Recept je od instagramerky liskin_dol.

#applepie#cozyfood#comfortfood#autumnvibes#hygge#podzimjetady

31 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše